Mediacja Online – kiedy się zdecydować?
Mediacja Online w ostatnim czasie zyskuje na popularności, prawie każda osoba w ostatnich dwóch latach przynajmniej raz uczestniczyła w telekonferencji co powoduje że próg technologiczny uległ znaczącemu obniżeniu.
Mediacja Online to tylko narzędzie (z oczywistymi zaletami) z którego sam chętnie korzystam. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę że przed zdecydowaniem się na Mediację Online warto rozważyć następujące kwestie:
1. Słabsze oddziaływanie
Celem jest naprawienie komunikacji na tyle żeby możliwe było osiągnięcie porozumienia w różniącej ich kwestii.
W tradycyjnej mediacji „na żywo” mamy do czynienia z sytuacją gdy Strony siedzą naprzeciwko siebie i mają możliwość odbierać siebie „na żywo”. Oznacza to komunikację w pełnym zakresie, także niewerbalnym (gesty, mowa ciała, gestykulacja i inne), natomiast w Mediacji Online jest to mocno ograniczone.
Niuansem który wpływa na sukces mediacji jest wzajemne oddziaływanie Stron na siebie nawzajem i oddziaływanie Mediatora na Strony, w momencie gdy nie mamy możliwości „poczuć” drugiej osoby, to oddziaływanie jest mocno ograniczone.
2. Aspekt sprzętowy Mediacji Online
Bardzo ważną kwestią jest aspekt sprzętowy Mediacji Online czyli jakość połączenia internetowego oraz jakość sprzętu który przekazuje dźwięk i obraz. Niedostateczna jakość może sprawić że nasze słowa zostaną źle zrozumiane lub będziemy musieli się powtarzać, co bardzo negatywnie wpływa na cały proces i powoduje szybsze zmęczenie i w efekcie obniża jakość mediacji.
3. Nadawanie z bezpiecznego miejsca
Nadawanie z domu lub innego miejsca które Strona uważa za „bezpieczne” jest niewątpliwą zaletą Mediacji Online. Powoduje że jedna lub obie Strony są pewniejsze siebie i nie są przytłoczone nowym miejscem i sytuacją. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z elementów który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu, wspólnie z Mediatorem, przebiegu mediacji.
4. Względy logistyczne
Niewątpliwą zaletą Mediacji Online są względy logistyczne. Nie mamy problemu odległości, potrzeby zgrywania kalendarzy i tym podobnych. Jest to wielka zaleta Mediacji Online która niweluje wiele z jej ograniczeń.
Dla mnie jako dla Mediatora, wniosek praktyczny jest następujący:
1. Im większy poziom konfliktu i skomplikowanie sprawy, tym lepiej dla Stron żeby rozmawiały na żywo. Rozmowa na żywo pomaga w porozumieniu.
2. Jeśli poziom konfliktu lub stopień skomplikowania sprawy jest niższy, warto rozważyć Mediację Online jako wygodniejszą formę procedowania.
3. Mediacja Online może być czasami konieczna, niezależnie od stopnia skomplikowania i natężenia konfliktu, ze względu na tryb pracy lub niemożność zgrania terminów. Wtedy jest to większe wyzwanie dla Mediatora i dla Stron.
Osobiście nie jestem przeciwnikiem Mediacji Online, jednak uważam że priorytetem jest Wasze porozumienie, dlatego zawsze ostrożnie rozważam co może pomóc a co zaszkodzić w mediacji. Przed rozpoczęciem mediacji, warto przeanalizować wspólnie jaki będzie dla Was najbardziej optymalny sposób działania!
Jeśli chciałbyś zadać jakie pytania odnośnie tego procesu, nie wahaj się dzwonić!